Wesco Platform Powered Stacker PESPL-60-2424-PD
Brand:Wesco
The platform raises to 60" / 68" / 80" and lowers to 5.75" off the ground via a hand-held remote control to ensure operator safety. Features phenolic wheels that provide smooth movement and maneuverability. Load capacity up to 1000 lbs. Weso fully powered electric stackers feature a battery-powered drive system with fingertip control that provides variable forward and reverse speeds. Handle provides easy steering and can move 180 degrees. Includes safety stop feature to stop and reverse the stacker. Spring-loaded mechanism compensates for uneven floors to ensure wheels remain in contact with the floor. Wesco electric stackers include a floor lock for stationary positioning and a mast safety screen to protect the operator. Power cord with a grounded plug charges the battery using 120V power and the three-light LED indicates the charge status. Battery, charger, and power cord included. Please Note: Video is for demonstration purposes only. Actual model comes with power drive/lift. Product Features Platform lifts up to 1000 lbs. to a raised height of 60" / 68" / 80" Stacker lowers to 5.75" off the ground With a minimally charged battery, stacker can be used while recharging 5" front phenolic wheels and 4" rear phenolic swivel casters for smooth mobility Remote control, floor lock, and safety screen come standard Battery and charger included Power Drive Features Power drive feature makes moving the stacker much easier Simple to use finger-tip controls are built into steering handle 180 degree hinged design allows precision steering Automatic emergency safety switch instantly reverses direction Spring-loaded mechanism compensates for uneven floors Two maintenance-free sealed batteries provide plenty of power for propulsion and lift Specifications Load Capacity: 1000 lbs.