ATMOVAC Premium Chamber Vacuum Machine ARCTIC11
Brand:Eurodib
You're viewing our ATMOVAC Premium Chamber Vacuum Machine, 11" Seal Bar, Model# ARCTIC11. Built tough with a straightforward interface, our ARCTIC series is designed to impress culinary professionals in terms of value and performance. Superior manufacturing with single piece chambers and high-quality dome lids. Control panel to set % of VACUUM, VAC+ and SEAL time. This model features an 11" sealbar and a chamber size of 12" L x 11" W x 5.1" H. Machine cycle time is 15-35 seconds depending on the product, bag choice or settings. A Busch pump is powerful, reliable and maintenance friendly. NSF & ETL rated for business use.